IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Saharská lekce ze strategií

Vložil/a Ondřej Suchý, 20 Duben, 2013 - 22:24

Vydal jsem se uklidit svoji mysl, rozjetou projekty a "byznysem", do ticha Sahary. Ve fyzické rovině to zní jednoduše, džípy vás vysadí uprostřed pouště, pak jdete za podpory několika beduínů a velbloudů se zásobami a za citlivého vedení Terezy 12 dnů napříč pískem a dunami. Ta hlavní práce se však odehrává pod povrchem a její výsledky jsou na řádkách blogu povětšinou nepředatelné. Pár postřehů se přesto pokusím zprostředkovat. Dnes začnu lekcí ze strategií, kterou mi poušť dala.

Na začátku každého dne dostanete azimut. Na provázku na krku máte buzolu, v batohu tři litry vody a povinnou výbavu na přežití, a jdete celý den sám pískem a dunami. Úkol je držet se azimutu a dojít - Insha'Allah - dá-li Bůh - na konci dne do dohodnutého místa, kde najdete večeři a svůj spacák a lidi, se kterými jste se ráno rozloučili.

Nejdřív to jde dobře. Buzola, azimut, vyberete orientační bod, půl hodiny šlapete, pak další orientační bod a takhle dokola. Do doby, než zjistíte, že karavana velbloudů, která určuje, kde bude večerní tábor, stanovený azimut nedrží. A sakra.

No, trik je v tom jít podle azimutu, ale současně si hlídat karavanu. Držet si ji na dohled, maximálně ji nechat zajít za duny tak, abyste ji později při vynoření na stejné duně zase na obzoru našli. A reagovat na změny směru. Kdo se držel celý den jen azimutu, ignorujíc, že karavana jde jinam, umřel.

Přijde mi, že to lze aplikovat na každou strategii - firemní, životní, kdovíjakou. Na počátku mít záměr, cíl, promyslet cestu, uzavřít dohody. Jít domluveným směrem. Ale přitom mít oči otevřené a reagovat. Kdo se rigidně drží počátečního směru a nepromítá do své cesty změny, které potká, umře. Howgh.

Update říjen 2013: Tereza pořádá pouť i na další rok: Kde je moje místo? Pěší pouť Saharou 2014.

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý. Kontakty: m 777 103 944, e ondrej.suchy@enlogit.com, web ondrej-suchy.com + enlogit.com.

S mými zkušenostmi, nápady a pohledem zvenku pomáhám smysluplným projektům ujasnit si záměr, vytvořit jednoduchou strategii s dobře definovanou hodnotou a vyladit provoz. Pracuji například pro Enlogit a SALTEK. Zároveň mám rád přírodu a pohyb venku, a mám, myslím, citlivost k vztahům, lidem a emocím. Tyhle své stránky využívám například v rámci Prázdninové školy Lipnice.

Ondřej Suchý's blogPřidat komentář

Komentáře

azimut

Můžu se zeptat, kolik lidí se při té výpravě drželo azimutu a umřelo?

odpovědět

mimo poušť

Právě čtu knihu Skvělé služby a jinou cestou se tam mluví o tomtéž. Doporučuji.
Tereza Silb

odpovědět

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace