IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Netradiční job. Prodavač užitku.

Vložil/a Ondřej Suchý, 16 Březen, 2012 - 20:58

Cítíme, že bychom v našem týmu rádi přivítali dalšího kolegu nebo kolegyni. Často se té pozici říká obchodník. Poté, co jsme si bezúspěšně prošli tradičním kolečkem inzerce a třídění životopisů(*), docházím k tomu, že nám to nefunguje. Míjíme se s tím pravým. Takže tu pozici teď zkouším popsat jinak a doufám, že se přihlásí někdo nový.

Co děláme

Kontext: staráme se o IT - počítače a servery našich klientů. Naše IT správce přirovnáváme k "rukám", které do klávesnic klepou něčí zadání. Nejradši však jsme, když nás zákazník přibere i do role "chytrých hlav" - inteligentních partnerů pro management klienta, s kterým společně přemýšlíme o tom, jak posunout jejich firmy dál díky IT. Něco zefektivnit, víc vydělat, zjednodušit. Zlepšujeme podnikání zákazníka pomocí IT - to je oficiální znění naší mise. Misi uvádíme v život naší službou Flexibilní IT.

Věříme, že cesta k prospěšné výměně vede přes pravdivé zaměření na užitek IT pro byznys klienta. Dokonce jsme si to téma pojmenovali Férové podnikání a ladíme pro sebe konkrétnější pravidla (na vyžádání mohu předběžnou verzi sdílet). Baví mne to a nazývám to "být venku z matrixu", protože ne všichni kolem nás jsou stejní - jedou v matrixu, říkám.

Koho chceme

Díky inspiraci od Petra Skondrojanise, mého dlouholetého kamaráda, evangelizátora flexibilních úvazků u Jobs.cz, jsem si začal předevčírem kreslit tabulku, koho chci a koho ne. Najednou jsem si to uvědomil. Jasně, že jsme se s kandidáty míjeli! My jsme totiž inzerovali pozici obchodníka (vlevo), zatímco mým hodnotám odpovídá někdo jiný (vpravo):

Obchodník Prodavač užitku
Náplň práce - Prodat co nejvíc "železa", softu a co nejsložitější instalaci
- Nefunkční systém je OK, protože to musíme spravit a to něco stojí
- Starat se o užitek našich IT služeb pro klienta
- Ve spolupráci se zákazníkem a našim týmem techniků hledat a tvořit systémy a aplikace, které klienta posunou
- Sestavovat nabídky, které mají hodnotu, umět je vysvětlit
Požadujeme - Frajírek a suverén
- Rozumí všemu
- Umí "promazat kolečka"
- Tlačí na pilu
- Uvolněný úsměv
- Sociální inteligenci
- Fair-play
- Schopnost se učit
- Tvořivost
Nabízíme - Prachy
- Fáro
- Pevné procesy
- Stravenky
- Kariéru
- Fér podíl na výsledku (viz produktové řízení)
- Radost
- Svobodu. A odpovědnost
- Skvělý tým
- Fair-play
Můj názor díky, nechceme hledáme!

Snad jsem to vystihl srozumitelně. Co si myslíte o takto definované pracovní pozici? Jaké máte zkušenosti s pracovní inzercí vy? Anebo, proč chodit kolem horké kaše, on to je i pracovní inzerát. Znáte někoho takového nebo jste vy ta správná osoba? Praha nebo Ústí (nebo najdeme nějaký model spolupráce na dálku?)

Dodatečné vysvětlení: prodavač užitku v našem pojetí nemusí být IT specialista. Jistě musí mít nějaké znalosti toho, co děláme. Ale u nás funguje "obchodník/užitkář" většinou v tandemu s techniky a jejich schopnosti se mají doplňovat. Užitkář má ty věci spíš zařizovat, propojovat, mít vhled do potřeb klienta. Prodávat. Víte, jak to myslím.

Aktualizace: na našem webu je už i oficiální inzerát: Prodejce užitku IT služeb

(*) Vám, kdo jste mi životopisy poslali, upřímně děkuji. Nemyslím si o vás nic zlého, prostě jsme se nepotkali v představách. Bodejť by jo, když jsem tu pozici špatně popsal. Neberte si to osobně :)

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý. Kontakty: m 777 103 944, e ondrej.suchy@enlogit.com, web ondrej-suchy.com + enlogit.com.

S mými zkušenostmi, nápady a pohledem zvenku pomáhám smysluplným projektům ujasnit si záměr, vytvořit jednoduchou strategii s dobře definovanou hodnotou a vyladit provoz. Pracuji například pro Enlogit a SALTEK. Zároveň mám rád přírodu a pohyb venku, a mám, myslím, citlivost k vztahům, lidem a emocím. Tyhle své stránky využívám například v rámci Prázdninové školy Lipnice.

Ondřej Suchý's blogPřidat komentář

Komentáře

Je pozice stále volná

Dobrý den, chtěl bych se zeptat je-li pozice obchodníka s užitkem (jinými slovy s produktem, který se prodává sám) volná.

odpovědět

inspirace a díky!

Zdravím do Ústí!

moc se mi líbí váš přístup, Enlogit si přidávám mezi zajímavé možnosti k budoucímu kontaktování či inspiraci. Zejména se mi líbí "pravdivé zaměření na užitek IT pro byznys klienta" - když jsem studoval IT, a zároveň si uvědomoval, že nechci být "ajťák", tak mě tato oblast lákala. Teď mě fascinuje představa celkového propojení trhu, jak dostat vhodné a nezahlcující informace o (obecně jakémkoliv) produktu k potenciálnímu zákazníku. Představa velké sítě, která by to efektivně propojila, je skvělá. Ovšem z takových záležitostí života mě fascinuje mnoho a spíše jim přeji, aby poznaly světlo světa, než abych v tom viděl svůj podíl :)

Díky za váš ne-inzerát jako další ukázku toho, jak se tento svět nádherně transformuje a lidi si uvědomují, že klasické sobectví nefunguje, protože "pro mě je nejlepší to, co je nejlepší i pro ty kolem" :)

Svým komentářem chci tedy pouze vyjádřit svůj dík za možnost si Vaše řádky přečíst. Sám jsem šťastný člověk, který aktuálně hledá své poslání na tomto světě, protože chci víc, než jen dělat dobrou práci pro své okolí - a které jsem velmi vděčný - chci aby mi bušilo srdce jen při pomyšlení na mé poslání :)

S přáním krásných dní nejen na sever Čech,
zdraví Adam Podstavka,
šťastný občan Havířova

odpovědět

Zajímavé ...

Dobrý den, za nějakou dobu se ocitnu na trhu práce, vždy jsem se pohyboval na pomezí IT a byznysu (koncových uživatelů), jako product manager, CEO i project manager, ale nejsem člověk s ostrými lokty (a rysy), používám selský rozum a konzistentní přístup. Nikdy jsem nebyl "obchodníkem" a neumím prodávat něco, co nemá přidanou hodnotu. Za mnou je řada úspěšných realizací, jen jsem se po kompletní výměně vedení stal najednou nadbytečným, i když si mě nechali ještě dalších 8 měsíců a jsem v jednom kole (jeden projekt uzavírám a dva jsem úspěšně rozjel, v bankovnictví). Možná by to mohlo vyjít (?) Bude zájem? Tomáš

odpovědět

re:

Ozvěte se :)

odpovědět

čistá práce:-)

Gratuluju, Ondro, čistá práce. Co na tenhle inzerát říkali Tvoji lidi? Dovedu si představit, že je to nadchlo. A ještě: až někoho potkáš, drž se této tabulky a svého pocitu, ne rozumu...však víš:-)Tereza

odpovědět

re:

Díky Terezo, vážím si pochvaly :) Názory kolegů teprve sbírám, dám vědět.

odpovědět

portál

Když tak na to koukám a přemýšlím jak my budeme formulovat naše poptávky/nabídky pro budoucí zaměstnance... Je to moc hezky napsané.
Nechcete někdo udělat web na takovéhle "neinzeráty"?
Ze začátku to asi nebude výdělečné, ale člověk taky občas potřebuje udělat něco jenom pro dobrý pocit. Nebo se mýlím? :-)
Rád i přiložím ruku k dílu. No možná spíš pusu, programovat neumím

odpovědět

re: portál

Zdravím, super nápad. Já teď ale trochu bojuju s vlastní kapacitou, a u firmy je to totéž. Nápadů je milion, ale den má jen 24 hodin :)) Ale ozvěte se, dáme si někde kafe, třeba z toho nic nebude, ale aspoň se nakontaktujem.

odpovědět

Re:

Rád si sednu na kafe. Cca během měsíce bych měl jet do Teplic a není problém to protáhnout do UnL, tak třeba nám to oběma vyjde a kafe stihneme. Až budu vědět termín, tak se ozvu.

odpovědět

re:

OK. Jinak my jsme celkem často v Praze, máme tam spoustu klientů.

odpovědět

Re:

Tak až pojedete do Prahy, tak dejte vědět. Já tam bývám taky poměrně často.

odpovědět

Re

Tak ještě poprosím kontakt, tady ho nevidím

odpovědět

Možná už takový web máme

Zdravím,

to, co jste napsali nám hovoří z duše - v podstatě máme stejný přístup k hledání nových kolegů, jen jsme to zatím takto pěkně neuměli popsat. Možná by pro toto mohl dobře posloužit náš nový portál Prácenadálku (http://www.pracenadalku.cz) Pokud byste měli zájem to probrat (nejlépe vzdáleně :-), tak jsem k dispozici.

Jednotlivé funkce momentálně doplňujeme, takže by v podstatě stačilo pouze jednotlivé funkce vzít a malinko upravit. Kromě toho máme v úmyslu v rámci portálu umožnit zájemcům o práci otestovat si své schopnosti a talenty a v návaznosti na to pak hledat práci. To samé pak i z druhé strany firem, aby primárně hledaly lidi, která práce baví.

Co si o tom myslíte?

odpovědět

Pecka :)

Ondro, tleskám.. :) (snad neva že Tykám) ... taky jsme přestali dávat "inzeráty" a najeli na "hledání svobodných spolupracovníků" - začala nás kontaktovat úplně jiná sorta lidí - což mě totálně dostalo a utvrdilo v tom, že to opravdu funguje..! :) takže držím palce do budoucna! :-)

odpovědět

re: pecka

Ahoj Honzo, dík za zpětnou vazbu. Je to napůl inzerát, napůl prostě článek o tom, co si myslím. Jsem upřímně zvědav, jak to dopadne :)

odpovědět

Hledáte mě

Ahoj Ondřeji,

dle popisu hledáte mě. Po pár (doslova) letech v IT a téměř dokončeném studiu v zahraničí právě hledám, co by mě tak mohlo bavit dál, a pomalu se začínám rozhlížet, kde to dál bude. A přesto, že jsem to očekávala, tak těch firem s podobným přístupem jako máte vy, je stále minimum. A tak hledám, jehlu v kupce sena. Upřímně, už nechci být kolečkem v procesu "vyděláváme na blbosti druhých", případně "urvi co můžeš". Doufám, že to mé probuzení není individuální a postižení jedinci na obou stranách poptávky a nabídky se budou vynořovat víc a víc. Hodně štěstí,

Eva

odpovědět

Třeba jo:

Ahoj Evo, fajn, pošlete kontakt, dáme si kafe :)

odpovědět

Ráda, až budu mířit do Ústí,

Ráda, až budu mířit do Ústí, nebo budu poblíž tak se včas ozvu. Jsem ráda, že o vás - tj. enlogitu vím.

odpovědět

ok

Jasně. Nebo Praha či okolí?

odpovědět

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace