IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Co bude s pracovními místy v cloudové době?

Vložil/a Ondřej Suchý, 3 Červen, 2012 - 22:21

Psal jsem posledně o správcích IT pro tohle tisíciletí. Jednu charakteristiku nadcházející doby jsem však v článku pominul. Cloud. Myslím, že cloud je nevyhnutelný a že to velmi, velmi změní trh práce. Proč?

Když cloud vysvětluju laikovi, používám přirovnání k autobusu. Auto je pohodlné a odveze vás kdy kam chcete. Ale je drahé a přitom většinu času čeká v garáži. V autobusu sdílíte náklady s ostatními. Vzdáte se části komfortu, ale nemusíte se soustředit na řízení a něco třeba uděláte do práce nebo můžete spát.

V IT máte možnost provozovat vlastní servery. Ačkoli bývají vytíženy většinou z pár desítek procent, celou dobu jedou a spotřebovávají elektřinu. Běhá kolem nich spousta ajťáků. Co s tím? V cloudové době je přeci logickým krokem aplikace přesouvat někam, kde se vezete s ostatními. Cloud je vlastně takový autobus.

Jenže je tu problém. Co s těmi ajťáky? Doteď jich bylo všude plno, přitom hlavně oprašovali ty hromady serverů a PC. Myslím, že jim dost ubude práce, jiná zase vznikne, a kdo se včas nezorientuje, bude asi docela koukat.

Toto jsou moje vize, jak by to asi mohlo na trhu práce za 5, 10, možná 20 let vypadat. Berte to s rezervou, není to žádná sofistikovaná analýza, trochu střílím od boku:

  • Server administrátor: datacentra budou nadále potřebovat systémové správce. Bude jich však méně a hlavní požadovanou znalostí už nebude umět si vyladit jeden konkrétní systém, ale umět jich efektivně instalovat a spravovat desítky či stovky naráz.
  • Správce PC: ti dopadnou ještě hůř. Místo PC vidím “tenké systémy” jen na zobrazení aplikací běžících v cloudu, něco jako Chromebook. Maximální jednoduchost, minimum servisu. Klientský software ořezaný na dřeň. V případě chyby hardware rychlá výměna kus za kus.
  • Cloud konzultant. Zde to bude zajímavé. I když firma nebude potřebovat správce PC, pravděpodobně ocení někoho, kdo se vyzná v nepřeberné nabídce cloud aplikací, dokáže firmě poskládat ten správný mix, propojit a nastavit. Bude jich míň, než dnes správců, a nároky na ně budou hlavně v oblasti chápání byznysu a aplikací. Ale bude to podle mne klíčová role!
  • Softwarový inženýr, vývojář: aplikace jsou to nejdůležitější, kvůli tomu se celá ta cloud legrace dělá. A aplikace musí někdo vyvíjet. Hypotéza: co když bude vývojářů potřeba naopak víc? Možná by zde našli uplatnění chudáci bývalí správci PC?

S tímhle vším jsme počítali při návrhu naší služby Flexibilní IT správa. V základu je sice pořád ještě správa a rozvoj IT, protože to zatím zákazníci potřebují, ale už se čím dál méně zaměřujeme na obíhání jednotlivých serverů a PC. Mnohem větší důraz dáváme na pomoc s výběrem a obsluhou aplikací, které zákazníkovi ulehčují podnikání. Není ještě všechno v cloud, ta doba teprv zraje, ale často pracujeme například s Google Apps, které beru jako průkopníka cloudové doby (ne prvního, ale dost dominujícího, aspoň v našem okolí).

Co si myslíte vy?

Vida, tihle si to také myslí: IT Desktop Support To Be Wiped Out Thanks To Cloud Computing

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý. Kontakty: m 777 103 944, e ondrej.suchy@enlogit.com, web ondrej-suchy.com + enlogit.com.

S mými zkušenostmi, nápady a pohledem zvenku pomáhám smysluplným projektům ujasnit si záměr, vytvořit jednoduchou strategii s dobře definovanou hodnotou a vyladit provoz. Pracuji například pro Enlogit a SALTEK. Zároveň mám rád přírodu a pohyb venku, a mám, myslím, citlivost k vztahům, lidem a emocím. Tyhle své stránky využívám například v rámci Prázdninové školy Lipnice.

Ondřej Suchý's blogPřidat komentář

Komentáře

Cloud konzultant..

Presne! ... myslim, ze uz poptavka po takovych lidech roste. Minimalne v oblasti malych zivnostniku. Potreba serveru klesla tak, ze dneska potrebuji poradit spis s facebookem a googlem (a tam je pochopeni podnikani podminkou). Facebook je jen spicka ledovce nove doby nejen v IT :-) A v te dobe bude mit kazdy tablet. Jako by to Steve tusil, kdyz zadelaval Ipad tak, aby ho nikdo neotevrel - klasickej ajtak lezouci pod stolem, hrabajici se v bedne a instalujici operacni system proste vymre po siti :-)

odpovědět

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace