IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Neuspokojená potřeba: propojené informace na jednom místě

Vložil/a Ondřej Suchý, 20 Květen, 2012 - 10:30

Naše firemní mise je pomáhat zákazníkům zlepšovat podnikání pomocí IT. Rád bych se podělil, v čem momentálně vidím největší překážku toho, aby IT ještě víc pomáhalo s podnikáním.

Bavím se s šéfy a majiteli o naší službě Flexibilní IT správa. Mají IT v nějakém stavu, my to dokážeme dostat výš, pomáháme s rozvojem, uvažujeme byznysově... to je všechno super. Ale opakovaně se dozvídám, že v jádru jejich potřeb je mít propojené informace na jednom místě. A musím říct, že všechny aplikace, které znám, zůstávají z mého pohledu na půli cesty.

Popíšu to na příkladu Enlogit, protože jsme typická kovářova kobyla.

 • Obchodní informace vedeme v CRM.
 • Na technickou podporu máme helpdesk systém.
 • Účtujeme.
 • V dalším systému máme e-maily, kalendáře, kontakty.

Když získáme zákazníka, tak je veden 4x v různých systémech (nejmíň, protože si ještě každý zaměstnanec vede svůj vlastní adresář). Do některých aplikací se nedostanu, jsem-li mimo firmu, nebo vypadají blbě v telefonu a iPadu. Aplikace neumí informace propojovat mezi sebou, třeba bych chtěl, aby CRM vytáhlo z účetnictví pohledávky. A ve je sklepě hromada hlučících, většinu času nevytížených serverů. Ach jo.

Co bych přitom jako zákazník považoval za ideální stav:

 • Propojenost. Chci informace vkládat jednou a mít je propojené napříč aplikacemi. Hlavně kontakty, ale taky obchod, účto, ... Co jedna aplikace neumí, dohledá si z jiné (například zmíněné pohledávky z účetnictví do CRM).
 • Mobilita. Chci mít informace přístupné odkudkoliv (práce, cesty - notebook, tablet, mobil). Chci snadno na dálku spolupracovat s kolegy, třeba po vzoru Google Docs. Možnost pracovat offline se hodí, ale není pro mne nezbytná.
 • Snadné použití. Současné systémy jsou složité a lidé se do nich musí nutit. Ideální systém je ten, který rychle pochopíte a dělá se vám v něm dobře. Jde to samo.
 • Nechci se starat o IT. Chci hostované řešení v cloudu. (To už umíme: chlapci a děvčata z Flexibilní IT správy mi systémy pomohou vybrat, nastavit, propojit, poradí mým kolegům, ale neopečovávají hromadu železa. Nebojte, ajťáci, práce v cloudové době bude, jen bude jiná.)
 • Modularita a platby "pay-as-you-go" za uživatele za měsíc. Chci aplikaci vyměnit, pokud nebude dobře dělat svoji práci. Nechci systém "vše v jednom". Zatím všechny, které jsem viděl, umí trochu od všeho, ale málokde jdou do hloubky a pro malé firmy jsou drahé.

Řešení vidím hlavně v ochotě se propojit s dalšími. Jenže neznám zatím ideální sestavu, použitelnou v českých podmínkách. Prozatím jedeme v kompromisech. Jsme průvodcem při přechodu do Google Apps, pomůžeme zavést CRM, o všechno se postaráme a radíme, ale celé to trochu trpí rozsekaností popsanou na začátku.

 • Jako jádro, kolem kterého se to dá namotat, mi momentálně přijdou dobré Google Apps.
 • Za slibné považuji aplikace ZOHO (CRM, helpdesk, ...).
 • Cloudové a mobilní (ale kulhající v ostatních mých požadavcích) je české účto FlexiBee.
 • Pokusy o sblížení sleduji mezi některými zajímavými aplikacemi na CRM a helpdesk a například (bohužel jen zahraničním) účetnictvím QuickBooks či FreshBooks.
 • Slabým místem zahraničních aplikací bývá čeština (jazyk, případně účetní legislativa).

Co s tím? Tohle je výkop k diskuzi. Jaké máte zkušenosti vy?

Abych přiznal náležitý kredit, o těchto věcech se hodně bavím s Romanem Řípou, který to dobře popisuje na svém blogu: Firemní informační služby 2.0.

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý. Kontakty: m 777 103 944, e ondrej.suchy@enlogit.com, web ondrej-suchy.com + enlogit.com.

S mými zkušenostmi, nápady a pohledem zvenku pomáhám smysluplným projektům ujasnit si záměr, vytvořit jednoduchou strategii s dobře definovanou hodnotou a vyladit provoz. Pracuji například pro Enlogit a SALTEK. Zároveň mám rád přírodu a pohyb venku, a mám, myslím, citlivost k vztahům, lidem a emocím. Tyhle své stránky využívám například v rámci Prázdninové školy Lipnice.

Ondřej Suchý's blogPřidat komentář

Komentáře

Ahoj Ondro, u malých a

Ahoj Ondro,
u malých a středně velkých firem se kloním k integraci více drobných systémů dohromady. Chci od kazdeho mini systemu aby dobre delal svoji praci.

Reseni typu ZOHO, SugarCRM apod. ktere nabizi "vsechno dohromady" mi neprijde praktické, protože nastroje na každý firemní proces (sales, výroba, support, billing ... ) nejsou dotazene tak, jak mohou byt produkty specializujici se jen na jeden konkretni projekt, napr. zminovany PipeDrive, nebo PipelineDeals apod.

Pridanou hodnotou enlogitu by pak melo byt navrhnout mi nejaky zaklad na kterem to postavim (napr. Google Apps) a integraci s jednotlivými mini systémy pres API do jednoho syetemu. Holt klidne ozelim i fakt, ze nemam vse v jedne aplikaci, ze mam nekolik ruznych programu, ze na nektere z nich nejsou mobilni aplikace.

Na support se mi hodne libi Kayako. Oproti vsem ostatnim umi super interni komunikaci nad jednotlivymi tickety.

Martin Ptacek

odpovědět

Value added Enlogit should

Value added Enlogit should then be suggest me some basis on which it will build and integration with individual mini systems via API into one syetem.

odpovědět

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace