IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Jak se do voňavky dostane vůně, aneb malá komunikační rozcvička

Vložil/a Ondřej Suchý, 25 Červen, 2014 - 15:58

"Tati, jak se do voňavky dostane vůně?" překvapil mne Jáchym. "No, jak bych to jenom…“ Sakra, jak čtyřletému klukovi vysvětlit věc, kterou já osobně považuji za samozřejmou? Pravdivě a přitom jednoduše a přiměřeně jeho věku? Zkoušel jsem něco o voňavých kytičkách, ale na výbornou bych se nehodnotil.

Najednou jsem viděl situaci, kdy v hovoru se zákazníky běžně používáme naše odborné termíny, protože pro nás jsou každodenní rutina. Ale zákazník má úplně jiné znalosti, jiný obor, a našemu slovníku nerozumí. "Hovořte jazykem zákazníka", vzpomněl jsem si na poučku, kterou se snažím dostat do krve sobě i kolegům.

A tak mne napadlo hezké cvičení. Vysvětlete tak, aby to pochopilo desetileté dítě:

  • Úrok
  • Vztlak (u letadla)
  • Diferenciál (u auta)

A popojedem:

  • Privátní cloud

Jestli chcete, dejte si to jako rozcvičku na poradu. Projděte co nejvíc termínů z vašeho oboru, které běžně používáte v komunikaci se zákazníky a zatím vás nenapadlo, že v jeho slovníku chybí. Pak to totiž můžete začít používat a zákazník vás bude mít zas o něco víc rád.

Nápady na nové pojmy i jejich vysvětlení přivítám v komentářích :)

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý. Kontakty: m 777 103 944, e ondrej.suchy@enlogit.com, web ondrej-suchy.com + enlogit.com.

S mými zkušenostmi, nápady a pohledem zvenku pomáhám smysluplným projektům ujasnit si záměr, vytvořit jednoduchou strategii s dobře definovanou hodnotou a vyladit provoz. Pracuji například pro Enlogit a SALTEK. Zároveň mám rád přírodu a pohyb venku, a mám, myslím, citlivost k vztahům, lidem a emocím. Tyhle své stránky využívám například v rámci Prázdninové školy Lipnice.

Ondřej Suchý's blogPřidat komentář

Komentáře

Máme to vymezené opačně

Vymezili jsme si to jinak. Musíš používat pouze základních českých 2000 slov. Pokud musíš použít cizí pojem, nejprve ho řekni česky a pak až pojem. Ale zatím se nám to moc nedaří...

odpovědět

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace