IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Jak postavit byznys model tabákové firmy

Vložil/a Ondřej Suchý, 18 Říjen, 2013 - 18:19

Kouření neškodí. Říkal prý prezident. Což mne přivedlo k sepsání starší úvahy, jak vytvořit zaručeně vydělávající byznys model. Principem podnikání je vytvořit něco, co má pro někoho hodnotu, a vyměnit to s ním. Obchod proběhne férově, dobrovolně a na jeho konci jsou všichni spokojenější.

Jenže tak to dělají lůzři. Pravý kabrňák si založí tabákovou firmu s byznys modelem, který vám teď popíšu.

Value proposition. Ignorujte, že celkový efekt pro zákazníka je čisté mínus. Kašlou a platí a nakonec umřou na rakovinu. To je jejich problém, hlavně si z toho vy nedělejte hlavu. Zákazník, který nepokračuje v kupování produktu, je vystaven trestu. Přínos pro zákazníka je pak "na chvíli nebudeš mít absťák, když zaplatíš".

Retence, udržení zákazníka. Bezpracná. Díky závislosti vám jen tak neuteče. Nemusíte ani investovat do customer care.

Akvizice, získání zákazníka. Trochu složitější. Jak nalákat zákazníka, který by vědomě nekupoval něco, co ho bude stát zdraví? Normálně. Podvodem. Řekněte mu něco jako "když budeš kouřit, budeš vypadat cool". Na tomhle claimu postavte marketing.

Cílovka. Nápověda: čí ego nejvíc touží po tom být "cool"? Kdo je málo vyspělý, takže nehrozí, že prokoukne náš byznys model? Přece teenageři. Čím mladší, tím lepší. Neříkám rovnou děti, ale… víme.

S reklamou opatrně. Kvůli spoustě samozvaných křiklounů nesmíte říkat dětem, ať kouří. Udělejte reklamu, která naoko vypadá, že přetahuje klienty jiným značkám (což je nesmysl, 100 jich odejde, 100 přijde, nula od nuly pojde). Je to dobrá lest, abyste tu reklamu mohli vůbec ukazovat. A že největší konverzní poměr bude u dětí? To tak prostě je, za to vy nemůžete.

Po reklamě bude další velkou položkou v cost structure nutnost vypořádat se s aktivisty. Spousta jich vám bude házet klacky pod nohy a požadovat různé zákazy. Zde můžete snadno udělat chybu, když se budete snažit si je všechny koupit. Je jich plno a stálo by vás to hodně peněz. Trik je v tom, že vy si nemusíte kupovat žádné. Stačí si koupit decision makers. Soustřeďte na ně druhou největší část marketingového rozpočtu hned po reklamě dětem. Investujte do poslanců, senátorů a úředníků.

Nebo nejlíp, když se vám podaří ulovit prezidenta.

(No, teď vážně. Považuju za šokující, že takový byznys model je ještě legální. A s kolegy v Enlogit jsme se domluvili, že nebudeme pomáhat s podnikáním firmám, které poškozují své klienty nebo někoho jiného.)

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý. Kontakty: m 777 103 944, e ondrej.suchy@enlogit.com, web ondrej-suchy.com + enlogit.com.

S mými zkušenostmi, nápady a pohledem zvenku pomáhám smysluplným projektům ujasnit si záměr, vytvořit jednoduchou strategii s dobře definovanou hodnotou a vyladit provoz. Pracuji například pro Enlogit a SALTEK. Zároveň mám rád přírodu a pohyb venku, a mám, myslím, citlivost k vztahům, lidem a emocím. Tyhle své stránky využívám například v rámci Prázdninové školy Lipnice.

Ondřej Suchý's blogPřidat komentář

Komentáře

Jak postavit byznys model tabákové firmy

Morálně plný souhlas. Ale Ondro, popravdě? Bylo by nutné zavřít každou 5. firmu. A to jsem možná ještě optimistka :-)

odpovědět

re:

Ano, vidím plno firem, které fungují nedokonale, někdy omylem, někdy schválně, někdy nízký přínos zákazníkovi dorovnávají různými neetickými metodami - darovanými tenisovými raketami, zájezdy nebo ostrou korupcí. Ale takhle zjevně zákazníka poškozujících byznysmodelů jako má tabáková firma, kolem sebe moc nevidím. Napadají mne výrobci zbraní, někteří finanční poradci apod.

(A díky za komentář, s kým mám tu čest?)

Ondra

odpovědět

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace