IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Harvard Business Review: jak překonat propast mezi IT a byznysem?

Vložil/a Ondřej Suchý, 3 Říjen, 2013 - 10:19

Harvard Business Review přinesl zajímavý blog na téma "jak překonat propast mezi IT a byznysem". Je to moje srdeční téma a dost s článkem rezonuju, takže bych rád zprostředkoval hlavní myšlenky, jak je čtu já. Kurzívou jsou moje komentáře.

Článek popisuje oddělenost IT týmu a jejich "byznysových" partnerů uvnitř firmy. Komunikace a chápání druhé strany vázne. IT není bráno jako důležitý strategický partner, který může pomoci získat a udržet podstatnou konkurenční výhodu, a IT tu roli ani leckdy neumí plnit. Aby se to napravilo, jsou prý potřeba tři kroky:

  • Přestat opakovat staré chyby. Vyřešit minulost a začít se spolu bavit. Jak to vidím já, spíš jde staré scénáře nekomunikace. Byznys musí vzít IT jako plnohodnotného člena party, která dělá strategická rozhodnutí. IT však musí mít komunikační schopnosti, byznysové uvažování a "koule" si vedle managementu stoupnout. A to je kvalifikace, jakou obvykle u čistě technických IT lidí nevídám.
  • Identifikovat shody. Marketingové oddělení požaduje schopnost rychlých změn, zatímco finance chtějí standardizaci, aby snížily náklady. Šéfovi se líbí flexibilita cloudu, právní oddělení se bojí o ochranu dat. Spousta rozporů. Není důležité všechny vyřešit. Určitě je možné identifikovat pár míst, kde je shoda, a na nich začít pracovat. Tím se všichni začnou učit spolupráci a později se dostanou k tomu, že budou umět překonat rozdíly.
  • Ptát se "jak nám IT může pomoci být konkurenceschopnější?" ANO! Poštu a soubory má každý. Ale snad v každé firmě se dá najít něco, co může díky lepší práci s informacemi firmě dodat důležitou výhodu. Zrychlit obsluhu, zlepšit analýzu, zpřesnit proces... To je potřeba najít a rozvíjet. A vůbec to nemusí být o investicích nebo složitých implementacích. Změny mohou být minimalistické, spíš jde o chytrost a způsob uvažování.

Původní článek: Bridging the Gap Between IT and Your Business.

Trochu sebechvály na závěr: fakt jsem si ten článek u HBR neobjednal :) ale potvrzuje, jak jsme navrhli službu Flexibilní IT správa. Ta obsahuje nejen šikovné ajťácké ruce, ale právě i chytré hlavy, které dovedou být partnerem managementu, a společně s ním hledat, jak z IT udělat významnou podporu konkurenceschopnosti firmy.

Kdyby vás to zajímalo dál, rád to s vámi individuálně proberu (řeším vazby mezi byznysem a IT) nebo mrkněte na seriál pro neajťácké šéfy, který je právě o tom, jak z IT udělat strategického partnera.

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý. Kontakty: m 777 103 944, e ondrej.suchy@enlogit.com, web ondrej-suchy.com + enlogit.com.

S mými zkušenostmi, nápady a pohledem zvenku pomáhám smysluplným projektům ujasnit si záměr, vytvořit jednoduchou strategii s dobře definovanou hodnotou a vyladit provoz. Pracuji například pro Enlogit a SALTEK. Zároveň mám rád přírodu a pohyb venku, a mám, myslím, citlivost k vztahům, lidem a emocím. Tyhle své stránky využívám například v rámci Prázdninové školy Lipnice.

Ondřej Suchý's blogPřidat komentář

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace