IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Proč podnikám

Vložil/a Ondřej Suchý, 31 Říjen, 2011 - 12:28

Věřím, že lze férovým podnikáním vytvářet zisk, výborně se u toho bavit a ještě být prospěšný společnosti. Banalita?

Moment, přečtěte si to znovu, pomalu. Férovým - podnikáním - zisk - bavit se - být prospěšný. Zdánlivý paradox, známe určitě podnikatele workoholiky, kteří už dávno ztratili radost z práce i své blízké. Podnikatele, kteří si poctivě nevydělali ani korunu. Možná i altruisty, kteří rozdali poslední korunu a zbyly jim prázdné kapsy. Já jsem přesvědčen, že to paradox není a lze mít vše najednou. A je to pro mne důležité téma, které mne inspiruje k řadě nových věcí v naší firmě.

Vysvětlím pojmy:

  • Férové… dobrovolně si stanovujeme nadstandardní pravidla, za jakých dosahujeme zisk. Etika, autenticita, transparentost atd. O konceptu Férového podnikání (připomíná vám to fair trade?) aktuálně dost přemýšlíme, něco už je na webu, zbytek přijde časem.
  • Podnikání… svobodně plním své představy. Mám na výsledek absolutní vliv, ale nesu absolutní odpovědnost. Můj může být milion na účtě stejně jako nula. A to je přesně to povolání, které se mi líbí.
  • Zisk… přiznaně materialistická pohnutka. Sice si dobrovolně stanovuji dodatečné podmínky (shrnuté například v našem konceptu Férového podnikání), ale přesto říkám naplno, že podnikám kvůli zisku.
  • Bavit se… rád dělám věci, které mne baví, mám kolem sebe rád lidi, se kterými si „sedíme“. Úmyslně to neomezuji na práci, protože mne moc nebere pojem „work-life balance“ - jako by „work“ nebylo „life“. Do tohoto bodu tedy spadá nejen práce, ale i soukromí, rodina, kamarádi.
  • Být prospěšný… mám díky firmě vliv a moc, takže mám i odpovědnost. Společenská odpovědnost (nemám rád marketingový termín „CSR“) je pro mne nejen sponzoring nebo fakt, že zaměstnáváme lidi a platíme daně. Já za tím vidím především snahu správné myšlenky uvádět do praxe a okolí ukazovat, že to jde.

Poslední bod je podstatný pro pochopení, jakou spojitost vidím mezi mými názory a Enlogit. S mírnou modifikací slov se mé heslo zmíněné v úvodu dá aplikovat v různém kontextu. Na rodinu, město, Českou republiku a dál. Jinými slovy: přál bych si, abychom všichni férově udržovali přiměřenou ekonomickou úroveň, byli svobodní, přitom se dobře bavili a byli prospěšní okolí.

Jenže čím širší kontext, tím je můj vliv menší. Začínám tedy svoji myšlenku aplikovat tam, kde mám vliv bezprostřední: právě ve firmě, kterou jsem založil a kterou vedu. V Enlogit jsme na misi „pomáhat firmám zlepšovat podnikání pomocí IT“, aby mohly i ony „férově vytvářet zisk, bavit se u toho a být prospěšné“. Tím se tam, kde to mám možnost ovlivnit, hlásím k aplikaci mé osobní vize. Doufám, že tím pomohu nebo budu inspirovat ostatní a ta moje myšlenka se bude šířit.

Proto vlastním a vedu Enlogit a jsem za to rád. A beru to jako svoji podnikatelskou odpovědnost.

Update: k podnikání jsem přidal "férovost". Původně odděleně existující myšlenky "Podnikání - zisk - bavit se - prospěšný" a "Férové podnikání" se nějak přirozeně přimotaly a dává mi smysl je propojit.

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý. Kontakty: m 777 103 944, e ondrej.suchy@enlogit.com, web ondrej-suchy.com + enlogit.com.

S mými zkušenostmi, nápady a pohledem zvenku pomáhám smysluplným projektům ujasnit si záměr, vytvořit jednoduchou strategii s dobře definovanou hodnotou a vyladit provoz. Pracuji například pro Enlogit a SALTEK. Zároveň mám rád přírodu a pohyb venku, a mám, myslím, citlivost k vztahům, lidem a emocím. Tyhle své stránky využívám například v rámci Prázdninové školy Lipnice.

Ondřej Suchý's blogPřidat komentář

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace