IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Enlogit a Nepál podruhé: asymetrie znalostí vyžaduje odpovědnost

Vložil/a Ondřej Suchý, 16 Duben, 2012 - 22:55

Sdílím několik úvah mé cestě do Nepálu. Minulý díl byl o tom, že delší nepřítomnost je test. Dnes k rozdílným informacím u jednotlivých aktérů obchodu, jakých problémů si všímám a jakou vidím souvislost s tím, co děláme ve firmě.

Co jsme zažili

Nepal Langtang Dvakrát jsme se na cestě dostali do situace, která nás stála hodně peněz. Pokaždé to bylo kvůli neznalosti situace, kterou místní využili.

Poprvé to bylo v Dillí, kde jsme měli zastávku po cestě. Představte si: 4 hodiny ráno, právě jsme vystoupili z letadla, unavení, špinaví. Smog, dopravní zácpa (ve 4 ráno!), kulturní šok. Chtěli jsme se někam uklidit, vyspat se. Jenže zarezervovaný hotel nám oznámil, že naše místa obsadil. Zoufalí jsme vzali zavděk hotelem za 150 dolarů, který nám dohodil taxikář. Myslím, že to nebyla ceníková cena a myslím, že taxikář dostal dobrou provizi.

Druhá situace. U agentury jsme si koupili za vysokou sumu trekking permit do hor, kvůli kterým jsme tam jeli. Dostali jsme obálku, kterou jsme měli odevzdat na vstupu do národního parku Langtang. Zvědavi jsme ji otevřeli dřív. Překvapení: byly tam rupie ve zlomkové hodnotě a dopis "prodejte jim trekking permit".

Zkrátka, asymetrie znalostí. Neznali jsme prostředí, neměli jsme informace. Oni ano a využili toho. Beru to. Na cestách to mám jako součást hry, tak nepíšu zneužili. Doma bych se nejpíš naštval a k poskytovateli služby ztratil důvěru.

Různá znalost

Myslím, že v byznysu je pro dosažení oboustranně prospěšného výsledku optimální, když mají obě strany transakce stejné informace. Ideál je však naplněn málokdy - dodavatel je expert na svůj produkt, klient zas na svůj byznys. My třeba můžeme, teoreticky, klientovi navykládat, že si má koupit všelijaké drahé IT servery a jemu někdy nezbyde, než nám věřit.

Ale neděláme to. Domnívám se, že u dodavatele musí být čistý úmysl a dobrá vůle. Musí jednat otevřeně a s čistým úmyslem. Informační převahu (kterou má, protože svým produktům rozumí víc než zákazník), nesmí zneužít. U nás je to součást interních pravidel pro Férové podnikání. Tato pravidla aplikujeme na naše technologické služby enlogit.com i v naší nové aktivitě Flexibilní IT správa zaměřené na správu a rozvoj IT ve firmách.

Doslova máme napsáno: "Vždy jednáme ve prospěch zákazníka. Nevytváříme nabídky, o kterých víme, že pro něj nejsou dobré. U nabídek otevřeně říkáme jejich negativa. Pomáháme klientovi se rozhodnout a podporujeme ho dodáváním úplných a pravdivých informací." Snad se u nás klienti díky tomu cítí komfortně, pozitivní reakce na to občas dostaneme.

Jde o důvěru

Kdyby nepálská agentura řekla, že permit nepotřebujeme koupit draze, krátkodobě by neměla zisk, ale určitě bychom je aspoň doporučovali. Agentur je v Kathmandu nepočitatelně a těžko si vybrat. Stačila by zmínka na webu, lidé před cestou hodně hledají praktické zkušenosti.

Poučení pro mne? Klient se často dozví pravdu a ztratí důvěru. Otevřené jednání tomu předchází a k důvěře vede. Ztráta důvěry znamená konec byznysu. Jednou provždy.

Co si myslíte vy?

Dodatečně: na podobné téma jsem si přečetl článek Tomáše Hajzlera na blogu Svoboda v práci: Odkryjte karty. Sice Tomášův článek beru víc o vztahu mezi kolegy uvnitř firmy, ale mé chápání věci je myslím podobné.

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý. Kontakty: m 777 103 944, e ondrej.suchy@enlogit.com, web ondrej-suchy.com + enlogit.com.

S mými zkušenostmi, nápady a pohledem zvenku pomáhám smysluplným projektům ujasnit si záměr, vytvořit jednoduchou strategii s dobře definovanou hodnotou a vyladit provoz. Pracuji například pro Enlogit a SALTEK. Zároveň mám rád přírodu a pohyb venku, a mám, myslím, citlivost k vztahům, lidem a emocím. Tyhle své stránky využívám například v rámci Prázdninové školy Lipnice.

Ondřej Suchý's blogPřidat komentář

Komentáře

Well, It seems something

Well, It seems something really nice to me which I really liked and share with my dad while getting free from my houston tx sightseeing

odpovědět

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace