IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Nástroje konfiguračního managementu

Vložil/a Milan Z, 5 Listopad, 2014 - 11:08

V předchozím článku o konfiguračním managementu jsme se dozvěděli o čem toto téma je a proč v poslední době nabývá na důležitosti. Nyní se zaměříme na rychlé představení několika zajímavých nástrojů aplikujících postupy konfiguračního managementu od těch základních až po enterprise nástroje pro komplexní správu životního cyklu systémů a aplikací. Zaměříme se na ty nástroje, které jsou určeny především pro správu linuxové infrastruktury.

Očekávané vlastnosti a sjednocení pojmů?

  • Správa konfigurací (configuration management). Základní část nástroje pro konfigurační management zařizuje instalaci software a zajišťuje vždy aktuální konfiguraci.
  • Provisioning. Znamená vytvoření systému na základě instalačního scriptu nebo šablony. Často nástroje konfiguračního managementu spolupracují se správci virtualizace a potom dokáží připravit i virtuální hardwarové prostředí před samotnou instalací.
  • Správa obsahu (content management). Jedná se o možnost řídit repozitáře software, které chceme serveru poskytnout pro stažení balíků.
  • Politika aktualizací (patching policy). Vlastnost, díky které bezpečně zařídíme aplikaci bezpečnostních záplat a aktualizace SW. Od této vlastnosti očekáváme zajištění roll-back postupu v případě selhání a možnost nasazování aktualizací postupně na vývojové, testovací a nakonec produkční systémy.
  • Správa subskripcí a licencí (subscription/license management). Správa subskripcí nebo licencí. Možnost registrace systému a ruční nebo automatické přiřazení platné licence. Přehledy končících subskripcí atd.
  • Enterprise podpora. Garance vendora, že vše co nástroj nabízí, bude fungovat s výčtem podporovaného hardware a software. Podpora s garantovaným časem reakce v případě, že narazíte na dysfunkci.

Puppet
Puppet je základním stavebním kamenem konfiguračního managementu. Pomocí přehledného a jednoduchého programovacího jazyka dovolí popsat konfiguraci systému jako je např. instalace software, deployment konfiguračních souborů dle šablon, atd. Puppet funguje v režimu client - server (nazýváme agent - master), kde na masteru jsou umístěné definice a agent si jej v pravidelném intervalu stahuje a kontroluje, zda obsahují změny, které může aplikovat. Puppet funguje i v režimu “client-only”, kde může posloužit pro zjednodušenný deployment rozsáhlejších aplikací.
K Puppetu je možné volitelně doinstalovat Puppet Dashboard, který zajistí grafické přehledy o systémech skrze webové rozhraní.

Foreman
Foreman je open-source nástroj, který v sobě integruje Puppet master a rozšiřuje jeho funkcionalitu o provisioning systémů. Pomocí Foremana můžete servery nejenom konfigurovat, ale i automaticky instalovat. Umí se připojit k virtualizačním nástrojům jako je VMware vCenter Server, RHEV-M (oVirt), OpenStack a nástrojům veřejného cloud, např. Amazon EC2, Rackspace, apod.

Katello
Katello sjednocuje několik open-source nástrojů a vytváří tak komplexní nástroj pro správu životního cyklu linuxových systémů. K nejvýznamnějšímu stavebnímu prvku Foreman přidává ještě nástroje Pulp a Candlepin, které se starají o content a subscription management. Vše je integrováno do jednoho webového rozhraní. Katello je up-stream projekt produktu Red Hat Satellite 6.

Red Hat Satellite 6 (RHS 6)
Ustabilněná verze nástroje Katello, kterou Red Hat nabízí s Enterprise podporou. Jedná se o kompletně novou generaci, oproti předchozí verzi Red Hat Satellite 5.6, která má svůj vývojový opensourcový projekt Spacewalk.

Schéma Katello

Odkaz ke stažení krátké prezentace Red Hat Satellite 6: RHS6-overview.pdf

Přehled vlastností vyjmenovaných open-source nástrojů
Přehled vlastností vyjmenovaných open-source nástrojů

není

Milan Z's blogPřidat komentář

Komentáře

Loose adult galleries

Fresh launched porn site
http://amateur.adultnet.in/?kellie
erotic confession erotic lingerie sexy videos homo erotic art most erotic scenes

odpovědět

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace