IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Nagios - jaké nasazení je vhodné pro Vaše IT?

Vložil/a Milan Z, 25 Únor, 2015 - 10:11

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že monitoring systémů, jejich zdrojů a služeb, je neodmyslitelnou součástí každého IT prostředí. Malé firmy s jednotkami serverů často nechávají tuto činnost outsourcovat různými cloudovými službami (Enlogit monitoring, Pingdom, atd.). Provozujete-li však desítky nebo stovky serverů, vyplatí se vrhnout úsilí do výzkumu a nasazení interního monitorovacího systému. Na trhu existuje mnoho různých nástrojů. Na poli open-source je pak nejvýznamnějším zástupcem Nagios.

Během své IT praxe jsem vypozoroval, že na poli IT existují pouze dva druhy lidí: první Nagios nesnášejí a druzí ho mají rádi. Nic mezi tím. Všichni v Enlogit patříme do té druhé skupiny, a proto Nagios patří mezi naše primární produkty v portfoliu. Cílem tohoto článku není srovnávat vlastnosti Nagiosu s jinými nástroji, ale ukázat 3 možné způsoby nasazení, se kterými jsem v poslední době setkal u našich zákazníků.

1. Nagios XI, nebo Nagios + NConf
Nagios můžete mít ve verzi XI (licencovaná verze) nebo ve verzi zdarma. Pokud si vyberete placenou verzi, dostanete kromě podpory navíc webové rozhraní, kterým lze systém komplexně konfigurovat.

Verze zdarma obsahuje pouze samotný Nagios s volitelně nainstalovatelným webovým rozhraním, které je velmi jednoduché a umí pouze podat informace o stavu monitorovaných systémů, nikoliv monitorované parametry přidávat a upravovat. O něco lepší webové rozhraní získáte, když zvolíte fork Nagiosu, který se jmenuje Icinga, ale i tam nelze systém konfigurovat. Pokud se nechcete smířit s ruční editací konfiguračních souborů nagios.cfg, tak můžete pořídit nástroj, který to bude dělat za vás. Webové rozhraní NConf je dle mého názoru dobrá volba, protože je přehledné, umí pracovat se šablonami a provádět hromadné změny.

Výhody a nevýhody

  • + lehká správa díky jednoduchosti celého řešení
  • - dvě rozhraní (jedno pro správu a druhé pro výstupy)
  • - horší škálovatelnost

2. Centreon Enterprise Server (CES)
Centreon Enterprise Server (CES) vychází z open-source produktu Centreon. Můžete ho použít zdarma v edici Standard nebo jej koupit ve vyšších edicích, které mají navíc podporu, nástroje pro BI a různé další nástroje.
CES funguje primárně jako rozhraní nad Nagiosem, ale dokáže fungovat také bez něj. Poskytuje komplexní webové rozhraní, ve kterém je možné systémy konfigurovat, sledovat jejich stav, zobrazit trendy, grafy atd. Je snadno škálovatelný do jiných lokalit díky tzv. Centreon Pollers.
S CES jste od Nagoisu takřka úplně odděleni a nemusíte se o něj vůbec starat, protože CES si ho nainstaluje a automaticky nakonfiguruje. To může v různých situacích působit kontraproduktivně, hlavně pokud potřebujete do konfigurace zasahovat jiným způsobem - třeba automaticky přidávat hosty pomocí Puppet (konfiguračního managementu).

Výhody a nevýhody

  • + ucelený nástroj
  • + dobrá škálovatelnost
  • - nemožnost zasahovat do konfigurace jinými nástroji

3. Nagios (Icinga) + Puppet
Poslední způsob nasazení Nagios monitoringu spočívá v tom, že zařídíme, aby se všechny systémy konfigurovaly v monitoringu sami. Pomocí Puppet můžete spravovat samotný Nagios server, a k tomu mít připravené moduly, které jednoduše nasadíte na všechny spravované servery, a tím se zařídí jejich přidání mezi monitorované skupiny serverů a služeb.

Asi nejlépe poslouží Puppet moduly repozitáře Example42 pro správu Nagios a Icinga (Fork Nagiosu). Pokud nechcete nebo nemůžete všechny systémy spravovat Puppetem, pak k této konfiguraci lze ještě přidat nástroj NConf (zmiňovaný výše) a zařídit tak, že např. Windows servery budou spravovány ručně přes NConf a linuxové systémy automaticky přes Puppet.

Výhody a nevýhody

  • + automatizace správy monitorovaných serverů/služeb
  • + modularita, možnost rozšíření o NConf
  • - složitější nasazení (pokud ještě nemáte Puppet)

Bonus na závěr
Mít přehled, co se kde s jakou službou děje, a zda každý server běží jak má, je parádní věc nejen pro IT oddělení. No řekněte sami, neuvítali by vaši lidé z byznys oddělení nějakou statuspage, která by jim signalizovala zeleně, že všechna oddělení běží jak mají a když je některé z nich červené, tak ví, že se naplno věnujete obnově provozu?

Ke každé popsané variantě nasazení Nagiosu lze doplnit nástroj NagVis. Nagios posílá data pluginu ndomod a ten je pomocí centrálního ndo2db serveru ukládá např. do MySQL databáze. Odtud je pak čte NagVis, případně jiné podobné doplňky.

Screenshoty, zdroj: www.navis.org

screenshot1

screenshot2

screenshot3

není

Milan Z's blogPřidat komentář

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace