IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Automatizovaná instalace a konfigurace systémů - taky by se Vám to líbilo?

Vložil/a Milan Z, 29 Říjen, 2014 - 10:20

Problematiku konfiguračního managementu IT systémů dříve řešily především velké organizace, které potřebují hromadně spravovat stovky až tisíce serverů. Dnes je toto téma čím dál zajímavější i pro středně velké a menší firmy. S rostoucím počtem jednotlivých systémů rostou náklady na operativu, a to je v rozporu s trendem dnešní doby, kdy je největší snaha ušetřit peníze na IT.

Co může za tak velký nárůst systémů u menších firem?

  • Virtualizace - daří se oddělit služby na jednotlivé operační systémy.
  • “Cloud-izace” - trend horizontálního škálování (scale-out), kdy pro jednu službu běží několik instancí operačního systému s aplikací.

Situaci může pomoci vyřešit právě pořízení nástroje pro hromadné řízení systémů a správu konfigurací. Zkuste se vžít do následujících dvou scénářů IT administrátora:

  • Scénář č. 1: Dostanete požadavek na vytvoření serverů pro novou službu. Začnete rozmyšlením kde budou systémy běžet, jak bude vypadat rozložení disků, atd. Přichází samotná instalace operačních systémů a software, konfigurace a hardening. Následně zavedete systémy do monitoringu, nastavíte zálohování operačních systémů a aplikace a zdokumentujete daný systém.
  • Scénář č. 2: Máte připravené sady scriptů a modulů pro automatizovanou instalaci a konfiguraci operačního systému a aplikace. Několika příkazy tak vytvoříte systém určitého typu s připraveným rozložením disků, přihlášený do adresářové služby, apod. Systém je automaticky monitorován a je na něm nastaveno zálohování.

Asi jste poznali, že scénář číslo 1 je typický pro prostředí bez nástroje konfiguračního managementu a scénář číslo 2 odpovídá tomu, když na to nástroj máme. IT administrátor se tedy nestará o servery jako takové, ale vyvíjí systém, který to dělá za něj. Díky tomu je schopen instalovat a pečovat o skupinu systémů, jako by se jednalo o jeden.

Co je tedy konfigurační management?

  • Proces pro automatizaci postupů IT administrátora.
  • Centrální databáze konfiguračních souborů a šablon.

Co konfigurační management přinese??

  • Snížení nákladů na údržbu IT infrastruktury.
  • Rychlejší deployment nových systémů.
  • Standardizaci IT procesů a konfiguraci systémů.
  • Snížení (eliminaci) odchylek konfigurací jednotlivých systémů.

Na praktickou aplikaci těchto postupů existuje řada nástrojů od těch jednoduchých, zajíšťujících pouze samotnou konfiguraci, až po složitější, které zajistí komplexní správu životního cyklu systémů. Několika těmto nástrojům konfiguračního managementu pro správu linuxové infrastruktury bude věnován celý příští článek tohoto seriálu.

Enlogit je Red Hat Advanced Business Partner
Red Hat Advanced Business Partner

není

Milan Z's blogPřidat komentář

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace