IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Kontrola verzí konfiguračních souborů pomocí RCS

Vložil/a Michal N, 4 Únor, 2008 - 15:57

RCS je standardní součástí většiny distribucí, i když jeho domovem je FreeBSD. Pro systém který spravuje více administrátorů, se může jednat o efektivní nástroj, který se používá pro uchování starších verzí konfiguračního souborů i s poznámkou kdo a kdy změnu provedl.

Nejlepší asi bude si to ukázat:

Nejdříve je nutno editovaný soubor přidat do správy RCS:

server#ci /etc/aliases
enter description, terminated with single '.' or end of file:
NOTE: This is NOT the log message!
>> defaultni /etc/aliases
>> .
initial revision: 1.1
done

>> označuje pole pro komentář, tečka na samostatném řádku ukončí komentář. Jestliže nyní prohlédnete adresář /etc, zjistíte že soubor aliases zmizel. Ano byl přemístěn do RCS, pokud existuje adresář /etc/RCS bude tam, jinak s příponou ,v přímo v /etc. Proto jej obnovíme:

server# co /etc/aliases
RCS/aliases,v --> aliases
revision 1.1
done

Nyní je sice soubor /etc/aliases na svém místě, ale má práva POUZE pro čtení. Pokud použijete u příkazu ci parametr -u lze vynechat obnovení, protože k němu dojde automaticky.

Abychom mohli soubor editovat, je třeba jej "vytáhnout" ze správy RCS, tím bude povolen pro úpravy, což má za následek i změnu přístupových práv.

server# co -l /etc/aliases
RCS/aliases,v --> aliases
revision 1.1 (locked)
done

Po editaci použijeme opět příkaz ci -u, kterým vrátíme editovaný soubor do RCS, jsme opět požádáni o komentář a ten ukončíme tečkou na novém řádku.

Pokud se chceme vrátit ke straší verzi, lze to provést příkazem:

server#co -r1.1 /etc/aliases
RCS/aliases,v --> aliases
revision 1.1
done

Podívat se jak se soubor v jednotlivých verzích měnil lze jednoduchým výpisem souboru v RCS s příponou ,v. Zde lze vidět čísla jednotlivých verzí s popisem a i které řádky se měnily:

1.3
log
@webmin_enabled
@
text
@d18 1
a18 1
webmin_enabled="YES"
@

Zde vydíme kus souboru z FreeBSD se změnou řádku 18. Lze vidět smazání řádku @d18 1 a jeho přidání a18 1 webmin_enabled="YES".

Michal N
není

Michal N's blogPřidat komentář

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace