IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Tencí klienti, jejich výhody a použití

Vložil/a Jakub Drábek, 13 Květen, 2015 - 14:49

Virtualizace hardwaru se prakticky stává standardem ve firemním IT prostředí. Je jasné proč. Jedná se o alternativu, jak ušetřit náklady na elektřinu a provoz. Nicméně dalším krokem, jak ušetřit, je virtualizace již na úrovni uživatelských desktopů.

Co je tenký klient?
Pro ty, kteří neznají tenké klienty, jsou to v podstatě stolní terminály bez pevného disku, mnohdy bez operačního systému. Veškerý výpočetní výkon, data a aplikace jsou soustředěny do datového centra. Uživatelé používají místo klasických osobních počítačů tenké klienty, které pouze zprostředkovávají přenos obrazu na monitor uživatele. Velkou výhodou virtualizace desktopů je fakt, že se dají staré desktopy dále používat bez nutnosti interního disku. Mohou dosloužit jako “tencí" klienti.

Flexibilita a škálovatelnost
Jednou z výhod tenkého klienta je to, ze jsou velmi snadno integrovatelné do rostoucí IT infrastruktury. Pokud zjistíte, že vaše firma zažívá růst, budete potřebovat více pracovních stanic pro vaše rozšiřující se pracovní síly. Plná integrace běžné stanice zabere mnohem více úsilí než zapojení nového tenkého klienta. Pracovní stanice vyžadují, abyste nastavili veškerý software potřebný pro zaměstnance k výkonu své každodenní práce. Naproti tomu je tenký klientzprostředkuje všechny aplikace přímo ze serveru bez dodatečného nastavení. Takže se jedna o mnohem jednodušší proces.
Tencí klienti jsou také mnohem levnější než je průměrná pracovní stanice a mohou být nahrazeni v případě výpadku daleko rychleji.

Bezpečnost IT infrastruktury
Dalším přínosem virtualizace desktopů je zvýšení bezpečnosti firemních dat. Všechny údaje mohou být centralizovány ve virtuálním privátním datovém centru a nemusejí být uloženy v koncových stanicích. Uživateli jsou pak přístupné odkudkoliv.
Administrátor má plnou kontrolu nad centrální správou desktopů a aplikací, zvyšuje se tak kvalita dostupnosti služby. Odpadá riziko, kdy uživatel může neúmyslně poškodit aplikaci, operační systém či si sám poškodí data.

Single Point of Failure
Tenký klient bezesporu převyšuje výhodami naproti tomu je ale potřeba si uvědomit, že v případě výpadku hlavního serveru znemožní pracovat všem, kteří na serveru mají svůj virtuální desktop. To zvyšuje náročnost na robustnost řešení. Duplicitní prvky v síti, využití technologie clusteru v jedné lokalitě či geografické oddělení datacenter a podobně.

Závěrem
V Enlogit víme, jak spočítat náklady a přínosy nových technologií. Pokud se chystáte udělat velkou změnu ve vaší IT infrastruktuře, můžeme Vám nabídnout konzultaci a pomoci Vám najít správnou cestu.

Jakub Drábek

Jakub Drábek, Technical Account Manager / ICT Consultant, Microsoft Technologies & VMware Technologies
m: +420 777 103 948, e: jakub.drabek@enlogit.com, twitter: @jakub.drabek, in: linkedin.com/jakub.drabek

Více než 7 let se pohybuji na poli informačních technologií. Za tuto dobu jsem získal znalosti v oblasti navrhování, implementace a architektury systémů. Specializuji se na aplikace společnosti Microsoft, správu systémů a virtualizační technologie VMware. Pracuji ve skvělém týmu pro společnosti Enlogit. Baví mne přinášet zákazníkovi radost z fungování jeho IT.

Jakub Drábek's blogPřidat komentář

Komentáře

Mnohem levnější, SPOF, bezpečnost

To silně závisí na use casu, od kterého se odvíjí investice do back-end infrastruktury. Takže u náročnějších profilů (grafici, vývojáři, testeři, neomezení uživatelé) může naopak dojít k prodražení (zejména pokud jde o menší prostředí a řešení vyžaduje např. all-flash storage).
Vzhledem k nákladnosti implementace (dle velikosti zákazníka od jednotek po desítky milionů Kč) předpokládám, že neexistuje implementátor, který by nepočítal s redundancí. Firmy, které mohou investovat miliony také mívají robustí DR plány (byť ve většině případů a v lepším případě pouze na papíře), se kterými je nutno virtuální desktopové prostředí integrovat.
K bezpečnosti: samotná centralizace nestačí, jde zejména a hlavně o přístup k desktopu. Virtuální desktopy sledují IT trend, který říká anytime, anywhere, any device. Což klade nároky zejména na ověřování uživatele VD. No a to nemluvím o offline klientech s lokální instancí desktopu na svém zařízení. :-)
Věcí, které je třeba ošetřit je miliarda, počínaje správným driverem - což musí být business, nikoliv IT, spočítáním business casu, sizingem, osvětou atd.
PS: máme za sebou implementaci u klienta s 10 000 desktopy (jde o největší takovou akci v ČR v dějinách).

odpovědět

Reálné zkušenosti

Dobrý den, jakou máte prosím reálnou zkušenost s nasazením ať už Citrixu nebo Vmware Horizon View u zákazníků? Kolik desktopů per zákazník jste již implementovali?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Kamil Brzák

odpovědět

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace