IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Potřebujete velkou a levnou storage? Zkuste Gluster!

Vložil/a Pavel K, 30 Červen, 2015 - 14:14

Na potřebu ukládat velké množství dat dnes už narazil velký počet lidí. Problém je, jak velký objem dat ukládat za co nejnižší cenu. K dispozici dnes máme disková pole s obrovskou kapacitou a výkonem, tieringem, replikací atd. Bohužel cena bývá často nepříjatelná vzhledem k tomu, o jaká data jde a kolik jich je potřeba ukládat.

Řešením může být právě Gluster. Gluster je softwarově definovaná, síťová, lehce škálovatelná storage. Výhodou je, že ji lze instalovat na starší HW nebo “běžná PC”. Tento HW buď už máte a již třeba není v produkci (v případě serverů), a nebo ho můžete relativně levně pořídit v případě “běžných PC”. Instalace probíhá pomocí klasických balíčků (např. .rpm nebo .deb). Rozšiřování kapacity potom řešíme přidáváním disků nebo celých Gluster nodů.

Základním stavebním prvkem Glusteru je Brick (vlastně složka) nad těmito Bricky se potom tvoří Volumes. A ty mohou být následujících typů:

  • Distributed (výchozí)
  • Replicated
  • Distributed Replicated
  • Striped
  • Distributed Striped

V závislosti na tom, jaká data a jaké množství potřebujeme ukládat, si jeden z typů zvolíme. V přístupu k datům máme zase více možností. Buď přes výchozího klienta ve FUSE, nebo pomocí např. NFS či CIFS. Pokud chceme Gluster použít jako storage pro KVM, lze využít přístupu QEMU přímo přes knihovnu libgfapi.

Gluster své uplatnění nachází samozřejmě i v Cloudu, hlavně díky snadné škálovatelnosti. Výkon celé storage lze ovlivnit použitým HW, takže Gluster můžeme nasadit i tam, kde jsou na výkon storage kladeny vyšší požadavky. Od verze 3.6 nabízí Gluster Volume snapshots a ve verzi 3.7 zvládne už i tiering, a to ve dvou “typech” dat. Tzv. cold a hot, lze tedy kombinovat storage a lépe řešit výkonnostní požadavky.

Gluster Vám ještě může posloužit v řešení DR problematiky. Pokud řešíte replikaci do sekundární lokality, Gluster nabízí Geo-replikaci. Což je kontinuální, asynchronní a inkrementální replikace. Pokud by bylo potřeba, je možnost konfigurace i kaskádové Geo-replikace.

gluster
Zdroj obrázku: http: www.gluster.org

Pavel K
není

Pavel K's blogPřidat komentář

Související příspěvky

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace