IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Open Source recept a postup vaření piva Geek od mistra sládka Milana Zelenky

Vložil/a Jana L, 24 Listopad, 2015 - 09:51

Recept tohoto piva jsme se rozhodli uvolnit jako Open Source :-)

Použili jsme:

  • 3.4 kg kanditního světlého sladového výtažku ze sladovny Bruntál
  • 500 g světlé a 300g tmavé maltózy (sladový výtažek sušený)
  • 60 g chmele Citra
  • 50 g chmele Centennial
  • 11.5 g svrchní kvasnice Sefale US-05
  • místní ústeckou kohoutkovou vodu

Postup vaření:
1. V horké vodě jsme rozmíchali sladový výtažek a maltózový cukr. Dostali jsme velmi kvalitní sladinu převáženě z plzeňského sladu a vyhli jsme se tak několika hodinové proceduře vyrábění sladiny ze surového sladu.

2. Po uvedení sladiny do varu jsme provedli chmelovar takto:
90. minuta Citra 20g,
55. minuta Citra 17g,
20. minuta Centennial 17g a
10. minuta Centennial 17g. Tímto jsme dostali hotovou mladinu.


3. Rehydratace kvasnic proběhla tak, že jsme je nasypali do cca 100 ml vody o teplotě 28°C a nechali pomalu vychladnout na teplotu mladiny.


4. Nakonec mladina vychladla a byla přečerpána (naspílána) do kvasné nádoby (spilky), kam byly při teplotě 21°C přidány rozkvašené kvasnice. Ano, tady je ta doba, kdy přichází na řadu to známe pivovarské heslo "Dej bůh štěstí!"


5. Teplotu v místnosti kvašení pečlivě sledoval náš firemní monitoring a čidlo Poseidon 3266. Jakýkoliv výkyv z rozmezí 18 - 22°C by byl automaticky eskalován na náš 24x7 support team, který by situaci neprodleně zachránil. Během bouřlivého kvašení jsme poctivě sbírali deku (hnědé zákaly v pěně na vrchu piva), což má pozitivní vliv na kvalitu a čistotu piva.


6. Po 5ti dnech kvašení jsme provedli dochmelení mladiny za studena, tedy přímo do kvasné nádoby přisypali 23g chmele Citra a 16g chmele Centennial.


7. Po dalších 5ti dnech proběhne stočení piva do láhví (vydezinfikovaných aktivním kyslíkem) a přidání 3g dextrózy (hroznový cukr) do každé lahve. To zajistí, že v zavřené láhvi bude pivo ještě chvíli kvasit a dojde k nasycení plynem CO2, díky kterému bude pivo hezky pěnit. V lahvích pivo zůstane při teplotě 20°C ještě cca 5-7 dní a pak poputuje asi na 3 týdny do ledničky, kde bude zrát a získávat ten správný říz :-)


Co nás ještě čeká, nač se ještě těšíme? :-)

  • na etiketování
  • na ochutnání
  • na Váš názor, jak Vám chutná :-)

A nejen proto sledujte náš blog...:-)

Jana L
není

Jana L's blog

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace