IT & Business blog Enlogit
Člen skupiny:

Instalace a správa OpenStack infrastruktury

Vložil/a Viktor V, 20 Leden, 2016 - 11:47

Potřebujete rychle umět nasadit testovací nebo produkční systémy a také je snadno spravovat?
Právě pro Vás tu může být OpenStack!

O projektu OpenStack dnes již slyšel téměř každý. Jedná se o technologii, která slouží pro vytváření a správu cloudů typu IaaS - infrastruktura jako služba. Pomocí této technologie je možné budovat a spravovat veřejné (public) i soukromé (private) cloudy ať už pro potřebu vlastní (interní), nebo Vašich zákazníků.

Při volbě OpenStacku, na kterém vystavíme infrastrukturu, bych jej rozdělil do následujících kategorií:

  • “čistá” verze OpenStacku
  • OpenStack RDO - komunitní verze OpenStacku pro nasazení na systémy od společnosti Red Hat - Fedora, CentOS, Red Hat Enterprise Linux
  • Upravená verze OpenStacku s komerční podporou od některého z výrobců - Red Hat, Suse, Canonical, Mirantis atd.

Jelikož je OpenStack stále poměrně mladá a především rychle se vyvíjející technologie, tak je pro produkční nasazení vhodné uvažovat o řešení od některého z výše zmíněných výrobců. Zde bude zajištěna nejen podpora ze strany výrobce v případně problémů, ale také podpora a udržování zvolené a námi v produkci nasazené verze OpenStacku. Například můžeme využít produkt:

Red Hat OpenStack Platform
Při instalaci OpenStacku je možné postupovat několika způsoby, které se liší jak jejich určením, tak našimi potřebami:

  • Manuální instalace, která je vhodná například pro studijní účely a hloubkové prozkoumání a konfiguraci všech komponent OpenStacku.
  • PackStack instalace - slouží k automatizaci a zjednodušení nasazení OpenStacku, především pro potřeby Proof-of-Concept instalace.
  • Enterprise instalace, která je vhodná pro produkční nasazení.

Enterprise instalace
Pro vytvoření, konfiguraci i škálování infrastruktury OpenStacku pro produkční nasazení zde máme k dispozici OpenStack Platform Installer. Jedná se o produkt založený na technologii Foreman (o této technologii jste se mohli dočíst například v článku Nástroje konfiguračního managementu). Aplikace se po instalaci (a konfiguraci) ovládá skrze webové rozhraní. Umí automaticky nalézt a přidat nově přidané hosty (nový HW) nabootované skrze PXE boot.


Obrázek převzat z: redhat.com

Těmto připojeným/nalezeným hostům následně při instalaci zvolíme jednu z rolí v rámci OpenStacku dle jejich účelu:

  • Controller
  • Compute
  • Ceph Storage Node
  • Generic RHEL 7

Následně nás Platfom Installer provede celým procesem instalace přes základní nastavení, nakonfigurování sítě a konfiguraci jednotlivých služeb. Samotný (úspěšný) proces instalace končí vypsáním potřebných údajů pro připojení do webového rozhraní (Horizon dashboard) nově nainstalovaného OpenStacku.


Obrázek převzat z: redhat.com

Výhody instalace pomocí OpenStack Platform Installer vyniknou nejvíce při potřebě správy a především nasazování většího množství jednotlivých prostředí OpenStacku. Ať už se jedná o testovací, nebo produkční systémy.

není

Viktor V's blogPřidat komentář

Kontaktujte nás

IT & Business blog Enlogit
© Enlogit s.r.o. 2012
Víme, že je to otrava, ale musíme Vás informovat, že tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace